Denne artikel kan indeholde affiliate-links.

Vandfilter til tur: mikrofilter eller renser?

Sidst opdateret: 30. oktober 2026

En renser fjerner ifølge Katadyn virus oven i de protozoer og bakterier, som et mikrofilter tager. Af de syv modeller nævner kun de to fra LifeSaver virus i produktteksten, og de vejer mere end alle de øvrige modeller undtagen tyngdekraftsættet Seeker+. Filtret er kun én del af køkkengrejet, og brændere og komplette sæt til resten af turen finder du i vores overblik over stormkøkkener. Ingen af kilderne siger, at et bestemt filter gør vand fra danske søer eller vandløb sikkert at drikke. Brug derfor de afmærkede vandposter, hvor de findes.

Se valg, begrænsninger og kilder

Vælg efter behov

  1. LifeSaver Wayfarer – produktfoto fra Outnorth DK

    LifeSaver Wayfarer

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Renser: produktteksten angiver, at den fjerner bakterier, virus og protozoer.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    Virus 99,999 % (teksten nævner også bakterier og protozoer)
    Filterkapacitet
    5.000 liter
    Flow
    1,4 liter i minuttet
    Vægt
    323 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
  2. LifeSaver Liberty – produktfoto fra Outnorth DK

    LifeSaver Liberty

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Renserflaske: produktteksten angiver beskyttelse mod bakterier, virus og protozoer.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    Bakterier, virus og protozoer ifølge produktteksten
    Filterkapacitet
    Op til 2.000 liter uden filterskift
    Flow
    1,2 liter i minuttet
    Vægt
    425 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
  3. Katadyn BeFree Filter AC – produktfoto fra Outnorth DK

    Katadyn BeFree Filter AC

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Mikrofilterflaske med aktivt kul; butikken nævner cyster, bakterier, protozoer, sediment, smag og lugt og angiver »Virusfilter: Nej«.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    Cyster, bakterier, protozoer, sediment, smag og lugt
    Filterkapacitet
    1.000 liter
    Flow
    2 liter i minuttet
    Vægt
    85 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
  4. Hydrapak Seeker+ Gravity Filter Kit 6 L – produktfoto fra Outnorth DK

    Hydrapak Seeker+ Gravity Filter Kit 6 L

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Mikrofilter med tyngdekraft til brug i lejren. Specifikationerne siger »Virusfilter: Ja«, men teksten nævner kun bakterier, protozoer og cyster, så vi regner den som et mikrofilter, ikke en renser.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    99,99 % af bakterier, protozoer og cyster (filterlåget)
    Filterkapacitet
    1.500 liter
    Flow
    1 liter i minuttet
    Vægt
    524 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
  5. Hydrapak Flux+ Filter Kit 1.5 L – produktfoto fra Outnorth DK

    Hydrapak Flux+ Filter Kit 1.5 L

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Mikrofilter med blød flaske; produktteksten nævner bakterier, parasitcyster og mikroplast.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    Bakterier som E. coli (99,9999 %) og parasitcyster (99,999 %)
    Filterkapacitet
    1.500 liter
    Flow
    1 liter i minuttet
    Vægt
    143 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
  6. Lifestraw Peak Series Collapsible Squeeze 650 ml – produktfoto fra Outnorth DK

    Lifestraw Peak Series Collapsible Squeeze 650 ml

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Mikrofilter, hvor du klemmer vandet igennem; teksten nævner bakterier, parasitter og mikroplast. Specifikationernes »Virusfilter: Ja« understøttes ikke af teksten og bruges ikke.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    Filtrerer 99,999 % af alle bakterier, parasitter, mikroplast og snavs
    Filterkapacitet
    2.000 liter
    Flow
    3 liter i minuttet
    Vægt
    102 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
  7. Lifestraw Peak Series Gravity Filter System 3 L – produktfoto fra Outnorth DK

    Lifestraw Peak Series Gravity Filter System 3 L

    Vælg et vandfilter eller en vandrenser til vandring og camping, og find ud af hvornår du har brug for det i Danmark

    Mikrofilter med tyngdekraft og pose på 3 liter; teksten nævner bakterier, parasitter og mikroplast.

    Overvej før du vælger

    • Vurderingen bygger på forhandlerens og producentens oplysninger, ikke en praktisk test.
    • Kontrollér den aktuelle variant, pris og lagerstatus hos forhandleren.
    • Flow er ikke oplyst på produktsiden.
    Sammenlign detaljer og kilder
    Hvad fjernes
    Filtrerer 99,999 % af alle bakterier, parasitter, mikroplast og snavs
    Filterkapacitet
    2.000 liter
    Vægt
    228 g

    Kilder

    Se hos outnorth.com
En hånd holder et vandfilter på en vandpose over en klar skovbæk
Indhold

Filter eller renser: hvad fjerner de?

Katadyn skelner mellem to typer udstyr. Kilde: Katadyns oversigt over vandbehandling.

Katadyn nævner også kemisk vandrensning. Den kræver en ventetid på mellem 30 minutter og 2 timer og må kun bruges til klart vand. Grumset vand skal filtreres først.

Syv modeller: hvad fjerner de ifølge butikken?

Tabellen bygger på Outnorths produktsider. Vi har ikke afprøvet filtrene og kan ikke bekræfte, hvad de fjerner. Hvor butikkens specifikationer og produkttekst er uenige, følger vi teksten og skriver det. Filterkapacitet er filterets oplyste levetid i liter, og flow er liter i minuttet.

ModelTypeHvad fjernes ifølge produkttekstenKapacitetFlowVægt
LifeSaver Wayfarer
Se renseren hos Outnorth
Renser med pumpe og slangerBakterier 99,9999 %, virus 99,999 %, protozoer 99,99 %5.000 liter1,4 l/min323 g
LifeSaver Liberty
Se renseren hos Outnorth
RenserflaskeBakterier, virus og protozoer2.000 liter1,2 l/min425 g
Katadyn BeFree Filter AC
Se filteret hos Outnorth
Mikrofilterflaske med aktivt kulCyster, bakterier, protozoer, sediment, smag og lugt; »Virusfilter: Nej«1.000 liter2 l/min85 g
Hydrapak Flux+ Filter Kit 1.5 L
Se filteret hos Outnorth
Mikrofilter med blød flaskeBakterier som E. coli (99,9999 %), parasitcyster (99,999 %) og mikroplast1.500 liter1 l/min143 g
Lifestraw Peak Series Collapsible Squeeze 650 ml
Se filteret hos Outnorth
Mikrofilter, du klemmer vandet igennem99,999 % af bakterier, parasitter, mikroplast og snavs2.000 liter3 l/min102 g
Lifestraw Peak Series Gravity Filter System 3 L
Se filteret hos Outnorth
Mikrofilter med tyngdekraft99,999 % af bakterier, parasitter, mikroplast og snavs2.000 literIkke oplyst228 g
Hydrapak Seeker+ Gravity Filter Kit 6 L
Se filteret hos Outnorth
Mikrofilter med tyngdekraft99,99 % af bakterier, protozoer og cyster1.500 liter1 l/min524 g

Kun de to LifeSaver-modeller er rensere efter Katadyns definition, fordi kun deres produkttekster nævner virus. For Hydrapak Seeker+ og Lifestraw Collapsible Squeeze står der »Virusfilter: Ja« i specifikationerne, men produktteksten nævner ingen virus. Vi regner dem derfor som mikrofiltre. Har du brug for beskyttelse mod virus, skal du få det bekræftet af producenten, før du stoler på den modstridende oplysning.

Kapaciteterne for de to Lifestraw-modeller og Flux+ står i specifikationerne uden enhed. Vi gengiver dem i liter, som de øvrige produktsider angiver kapaciteten.

Vægt, flow og type: sådan vælger du

Er der drikkevand undervejs på de danske vandreruter?

På flere af de danske ruter, vi har kilder til, er der adgang til drikkevand:

Planlægger du vandposterne, hører beholdere til vand med på listen. Se vores pakkeliste til vandreturen, og overvej en termoflaske, hvis du også vil have varme drikke med fra lejren.

Kan man drikke vand fra søer og vandløb i Danmark?

Vores kilder giver ikke en generel regel for søer og vandløb i Danmark, og vi giver derfor heller ikke selv en. Det, kilderne siger, er:

Fødevarestyrelsens råd handler om hanevand, ikke om søer og vandløb. Men det viser, at bakterier og virus kan optræde sammen. Et mikrofilter fjerner ifølge Katadyn ikke virus. Ingen af vores kilder siger, at et bestemt filter gør vand fra danske søer eller vandløb sikkert at drikke. Brug de afmærkede vandposter, hvor de findes.